Se afișează postările cu eticheta credinta crestina. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta credinta crestina. Afișați toate postările
miercuri, 12 decembrie 2012
EVENIMENT CRESTIN cu titluri explicative
Din 12 decembrie 2012, EVENIMENT CRESTIN publica titluri explicative, din dorinta de a oferi cititorilor date suficiente, din start, despre subiectul respectiv. Multumim colaboratorilor si tuturor acelora care au inteles sa citeze sursa in momentul in care posteaza pe paginile lor stiri de pe EVENIMENT CRESTIN.
luni, 6 august 2012
Romania secerata de seceta! Trebuie rugaciune!
Canicula este simtita de toti. Chair si de cei de langa munte. In mai multe judeţe - între care Iaşi, Dolj, Covasna, Hunedoara şi Sălaj - seceta a distrus culturile de porumb şi floarea - soarelui în proporţie de până la 80-100%, reprezentanţii direcţiilor agricole vorbind despre o "secetă ca în 1946".
"Recolta din acest an nu mai poate fi salvată", au anuntat oficialii. "Eveniment Crestin" lanseaza apelul ca romanii sa se roage pentru tara si ploaie. Pentru refacerea cauzata de canicula. In seri speciale, evenimente, orele de rugaciune sa staruim pentru tara noastra.
sâmbătă, 4 august 2012
In Vacanta Mare, Operatiunea Cadoul
Operatiunea Cadoul inceputa in noiembrie 2011 continua. In Bucuresti (3 biserici), Cluj (4 biserici), Arad, judetul Giurgiu, judetul Neamt, Orastie, judetul Sibiu, Botosani si Constanta. In cadrul acestui program s-au oferit materiale evanghelistice, haine si obiecte de uz casnic persoanelor necrestine.
Prin CAV, la initiativa lui Catalin Dupu, crestinatatea si oamenii de bine au fost provocati sa se implice local in acest eveniment. Promovarea s-a facut prin Radio Filadelfia, RVE Sibiu si AltFm accentuandu-se ideea de a se oferi celor necredinciosi un cadou „spiritual.”
marți, 31 iulie 2012
Întâlnirea de pe munte – Bicaz-Chei
În perioada 14-15 iulie 2012 am participat împreună cu Cătălin și Andarada Dupu, Florin Locic, Dragoș și Andreea Buțerchi, grupuri de tineri din Botoșani, Dămuc jud Neamț și Bicaz-Chei alături de slujitorii din biserica locală la întâlnirea de pe munte. Scopul acestei întâlniri a fost acela de a-L lăuda pe Dumnezeu. Totodată această întâlnire a fost și un bun prilej de a ne cunoaște între noi și a pune bazele unor colaborării viitoare.
Cătălin Dupu a deschis întâlnirea și a coordonat programul pe parcursul celor două zile de părtășie. Au slujit prin îndemnuri la rugăciune Florin Locic, alături de Dragoș Buțercchi și tinerii din Botoșani care ne-au îndemnat să avem părtășie cu Dumnezeu. Tinerii de la Dămuc, județul Neamț și-au adus și ei ofranda înaintea Celui Atotputernic. Andrada a lăudat pe Domnul prin intermediul mai multor cântări. Marius Silveșan a slujit Domnului prin intermediul a două mesaje. Unul despre Thomas Helwys si libertatea credinței pe care o avem în Hristos, iar cel de-al doilea mesaj a avut ca tematică problematica rezistenței bisericilor evanghelice în perioada comunistă. Mesajul principal i-a aparținut lui Cătălin Dupu care a vorbit despre faptul că avem motive să-i mulțumim lui Dumnezeu pentru ceea ce avem și ceea ce suntem. Prin intermediul mesajului său, Cătălin Dupu a îndreptat atenția auditorului către Isus, îndemnându-l totodată la o viață de credință autentică.
sursa - istorieevanghelica.ro
70.000 de creştini, în lagărele din Coreea de Nord
Venirea la putere a lui Kim Jong Il, după o perioadă în care tatăl său (Kim Jong Un) a condus ţara cu mână de fier, a însemnat o libertate ceva mai mare pentru nord-coreeni. Din păcate, pentru creştini persecuţiile au rămas la fel de aspre şi de frecvente.
În condiţiile în care lipsa alimentelor face ca majoritatea populaţiei să mănânce iarbă şi diferite coji găsite pe câmp, informarea oficialităţilor cu privire la existenţa sau activitatea unui creştin îţi poate asigura o masă bogată. Mărturie sunt cei 70.000 de creştini din Coreea de Nord, care sunt închişi şi persecutaţi în lagărele de concentrare.
Persecuţia este atât de strictă încât un creştin, familia lui şi încă trei generaţii sunt condamnate la închisoare pe viaţă doar pentru posesia unei Biblii!
În Coreea de Nord, creştinii sunt consideraţi trădători pentru că nu se închină conducătorului. Totodată, ei sunt consideraţi o ameninţare la siguranţa naţională şi sunt trataţi în consecinţă (bătuţi, torturaţi, iar cei care supravieţuiesc rămân condamnaţi la închisoare pe viaţă).
Coreea de Nord este pe locul 1 în lume în ceea ce priveşte persecutarea creştinilor, într-un clasament realizat de organizaţia non profit Open Doors.
sursa - semneletimpului.ro
RUGUL APRINS - PONOARA, BIHOR
Întâlnirea de rugăciune pe munte RUGUL APRINS - PONOARA, BIHOR, cea mai mare întâlnire de rugăciune din România, va avea loc pe data de 2-6 august 2012. Viziunea acestui proiect a început în anul 2005 când Dumnezeu i-a vorbit fratelui Ioan Caba să organizeze întâlniri de rugăciune pe munte.
Oameni din întreaga ţară au început să participe la aceste întâlniri de rugăciune unde au fost slujiţi primind MÂNTUIRE, ELIBERARE, VINDECARE ŞI RESTAURARE. În ultimii ani lucrarea s-a extins foarte mult, anul trecut participând peste 10.000 oameni din întreaga lume.
Aceste întâlniri au loc de trei ori pe an în diferite locaţii ale ţării.
Viziunea noastră este ca aceste întâlniri să se extindă şi la nivel internaţional.
Eşti binevenit la această întâlnire pe munte unde poţi să te apropii de Dumnezeu într-un mediu rustic, pe munte, departe de zarva oraşelor.
Aici se vor face rugăciuni pentru tine şi pentru cauzele pe care le ai.
Mai multe detalii pe www.rugulaprins.org
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



